Meeting of the Board of Experts

Posted on 2019-03-08

28 lutego 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Rady Ekspertów Wydziału Ekonomicznego UG. Miejscem spotkania była nowa siedziba ING Banku Śląskiego S.A. w budynku „Argon” w kompleksie „Alchemia”.

Uczestników powitali: Pani Dziekan Wydziału Ekonomicznego, dr hab. Monika Bąk, prof. UG oraz Dyrektor Regionalny ds. Korporacyjnych ING Banku Śląskiego S.A., pan Andrzej Ostrowski.

Tematem przewodnim spotkania były „Wyzwania dla edukacji i gospodarki”.
 


W części merytorycznej miały miejsce dwa wystąpienia dotyczące bieżących wyzwań dla uczelni i dla gospodarki.

Pierwsze wystąpienie Ustawa 2.0., czyli Konstytucja dla nauki – jakie wyzwania dla nauki, edukacji i współpracy uczelni z biznesem czekają nas od 2019 roku? należało do Pani Dziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. Moniki BĄK, prof. UG. Pani Dziekan w syntetyczny sposób przedstawiła koncepcję i implikacje ustawy 2.0. oraz kamienie milowe wynikających z niej zmian w strukturze uczelni. Prof. UG, dr hab. Monika Bąk wskazała również perspektywy i możliwości nowego podejścia do tworzenia potencjału naukowego, kształcenia studentów oraz współpracy z gospodarką.
 


Drugie wystąpienie to wykład profesorski Globalne wyzwania w gospodarce przygotowany przez Panią prof. dr hab. Annę Zielińską – Głębocką.

Pani prof. Anna Zielińska – Głębocka, jako była członkini Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2010-2016, podzieliła się swoimi refleksjami dotyczącymi istoty i niuansów kształtowania polityki makroostrożnościowej z punktu widzenia kwestii, z jakimi mierzą się najważniejsze banki centralne na świecie: FED, EBC, Bank Japonii. Pani Profesor przedstawiła katalog celów stojących przed gospodarką światową w najbliższej dekadzie, w tym: spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin, osłabienie koniunktury w głównych krajach OECD, protekcjonizm, zmiany klimatyczne, migracje.
 


W świecie ekonomii pojawia się coraz więcej głosów, że instrumenty kształtowania cen są coraz mniej doskonałe. Obserwowany jest niski poziom stóp procentowych, wzrost PKB i płac, spadek poziomu bezrobocia, jednak - mimo zmian cen i dostępności surowców i energii - nie towarzyszy temu wzrost poziomu inflacji. Czy ta sytuacja jest korzystna dla biznesu? Jakie problemy możemy napotkać w otoczeniu niskich stóp procentowych i jak sobie z nimi radzić? Czy niskiej inflacji sprzyja postępująca globalizacja i związana z nią międzynarodowa wymiana handlowa i międzynarodowa konkurencja cenowa? Pani Profesor  wspomniała o tym, jak banki centralne reagowały na kryzys, jakie dobierały narzędzia i jakie są długoterminowe skutki takich rozwiązań.

Poruszane problemy spotkały się z dużym zainteresowaniem, a dyskusja z udziałem uczestników spotkania wskazywała na ich istotność. Goście dzielili się swoimi doświadczeniami, opiniami i spostrzeżeniami, a szczególną uwagę poświęcano zmianom na rynkach finansowych, problemom, jakie mogą napotkać przedsiębiorcy oraz strategiom radzenia sobie z nimi.
 

Moderatorem spotkania była dr Magdalena Markiewicz, prodziekan ds. rozwoju i współpracy z biznesem Wydziału Ekonomicznego. Pani Prodziekan podziękowała członkom Rady Ekspertów za aktywną i wielowymiarową kooperację, którego efektem była wysoka ocena działań w zakresie współpracy z otoczeniem gospodarczym w ramach oceny akredytacyjnej Wydziału Ekonomicznego.

Dzięki uprzejmości gospodarzy spotkania oraz firmy Torus uczestnicy posiedzenia mieli okazję z przewodnikami poznać designerskie biura i tajniki budynku Argon. „Wyprawa Argonautów” spotkała się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że dopisywała pogoda.

Spotkanie było kolejnym dowodem efektywnej współpracy Wydziału Ekonomicznego z przedstawicielami otoczenia gospodarczego.

Podziękowania kierujemy do ING Banku Śląskiego oraz firmy deweloperskiej Torus  za logistyczną i operacyjną oprawę spotkania.