Opis warsztatów

 

 

 

Plakat do ściągnięcia: ESDW WE 2019

 

OPIS WARSZTATÓW (10 projektów):

 I. Quiz Box - Ile nas kosztuje zanieczyszczanie środowiska?, Rada Samorządu Studentów Wydziału Ekonomicznego UG
Konkursy i quizy dotyczące tematów związanych z ograniczaniem szkodliwego oddziaływania człowieka na środowisko naturalne.

 

 II. (Nie)zrównoważona chemia – poznaj swojego wroga z bliska, Naukowe Koło Chemików (Wydział Chemii)
Studenci chemii przedstawią jak wykonać efektowne doświadczenia chemiczne z użyciem substancji występujących powszechnie w kuchni, wyjaśnią czym są polimery stosowane w produkcji plastiku oraz pokażą jak w domowych warunkach przygotować musujące kulki do kąpieli.

 

 III. Chemia w ochronie środowiska – wykorzystaj naukę w walce o środowisko, Koło Naukowe Ochrony Środowiska (Wydział Chemii)
Warsztaty mają na celu pokazanie Chemii w Ochronie Środowiska. Uczestnicy będą mogli zobaczyć prawdziwy złoty deszcz, dowiedzieć jak tworzy się bioetanol, wyczarować ogień bez zapałek oraz przenieść się na chwilę w świat Czarnobyla, by zobaczyć próbki promieniotwórcze. Zobaczyć jak wykonuje się elektrolizę i wiele innych niesamowitych doświadczeń.

 

IV. Mikroplastik w kosmetykach – sprawdź czy o tym wiedziałeś, Stacja Morska w Helu im. Profesora  Krzysztofa Skóry IO UG
Na stoisku edukacyjnym każdy uczestnik warsztatów będzie mógł sprawdzić zawartość mikroplastiku w domowej chemii gospodarczej (można przynieść swoją pastę do zębów, żel do mycia twarzy, puder w kremie, płyn do kąpieli itd) oraz dowiedzieć się, co zrobić, by jak najmniej tego typu zanieczyszczeń docierało do Morza Bałtyckiego.

 

 V. SuperSorter czyli jak prawidłowo segregować odpady komunalne – gra multimedialna oraz koło fortuny, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu  Miejskiego w Gdańsku, Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o
Stoisko edukacyjne w zakresie odpowiedzialnego postępowania z odpadami komunalnymi z grą multimedialną o segregacji odpadów  oraz kołem fortuny na temat śmieci. 

 

VI. Drugie życie śmieci – ożyw odpady - quiz wiedzy ekologicznej, Studenckie Koło Naukowe Fizjologów „Homunculus” (Wydział Biologii)
Nie każdy wie, że można wielokrotnie wykorzystać nasze śmieci tworząc nowe rzeczy. Spróbuj sam dać drugie życie odpadom i zbuduj model bakterii, wirusa czy komórki przy pomocy artykułów z plastiku czy makulatury. Ożyw martwą materię i nadaj jej nowy sens a przy tym daj upust swojej artystycznej duszy i wiedzy biologicznej.

 

 VII. Eko-kosmetyki - zrób własne kosmetyki naturalne, Koło Naukowe Ochrony Środowiska (Wydział Chemii) i Studenckie Koło Naukowe EDEN (Wydział Biologii)
Wykorzystując naturalne surowce ścierające np. pestki z moreli, pył bursztynowy jako zamienniki polietylenu uczestnicy będą samodzielnie wykonywać mydełka oraz peelingi do ciała.

 

 VIII. Biologiczny kącik urody - wykorzystaj domowe produkty do pielęgnacji urody, Studenckie Koło Naukowe Biochemiczne (Wydział Biologii)
Prezentacja sposobów przygotowania domowych kosmetyków z wykorzystaniem produktów roślinnych (takich jak masło kakaowe), skał (węgiel, kaolin) i produktów spożywcze (jogurt, miód). Własnoręcznie przygotowane produkty wpływają pozytywnie na urodę. Są również gwarancją wykorzystania substancji nie zagrażających środowisku i antyalergicznych.

 

 IX. Ekocity - zbuduj ekologiczne miasto, Koło Naukowe Ochrony Środowiska (Wydział Chemii) i Studenckie Koło Naukowe EDEN (Wydział Biologii)
Ekocity to gra polegająca na wybudowaniu miasta, które będzie przyjazne środowisku. Uczestnicy kupują inwestycje by zbudować swoje ekologiczne miasto, ale najpierw muszą zdobyć  pieniądze „BFN-ny” pomagając i uczestnicząc w doświadczeniach oraz  wypełnić kartę pracy. Zdobyte środki mogą przeznaczyć na kolejne inwestycje.

 

 X. Sprawiedliwy handel (Fair Trade) narzędziem zrównoważonego rozwoju – warsztaty dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, Koło Naukowe Efektywnych Rozwiązań Rynkowych (Wydział  Ekonomiczny) i Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu

 Wydarzeniu towarzyszy wystawa:  10 zasad sprawiedliwego handlu - Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu