Specjalność Finanse Międzynarodowe i Bankowość na Wydziale Ekonomicznym UG:

 

Studia I stopnia stacjonarne

 

Studia II stopnia stacjonarne

 

 

 

Opinie naszych absolwentów:

 

 

Martyna Komenda

 

 

Absolwentka specjalności FMiB w roku 2019

 

Studia

 

Studia na Wydziale Ekonomicznym uważam za niezwykle atrakcyjne pod względem merytorycznym, jak i w ich praktycznej odsłonie. Przedmioty kierunkowe dostarczają ogromnej porcji wiedzy z szerokiego zakresu zagadnień ekonomicznych, dzięki czemu na początkowej drodze student może znaleźć najbardziej pasjonującą dla siebie ścieżkę i świadomie wybrać studiowaną później specjalność. Natomiast studenci, którzy już zadeklarowali swój wybór przyswajają wiedzę z zakresu wybranej specjalności w bardzo wąskiej, szczegółowej formie połączonej z przedmiotami z grupy treści kierunkowych, co składa się na holistyczne ujęcie studiowanego kierunku, czyli moim zdaniem jedyne słuszne w przypadku niewątpliwie interdyscyplinarnej nauki jaką są Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. Wybór specjalności jest kluczowym etapem studiowania na naszym wydziale. Jako absolwentka FMiB szczerze polecam wybór tej specjalności osobom, które sympatyzują z dziedziną finansów i bankowości, jak i tym, które nie do końca są pewne jak ma kształtować się ich przyszła ścieżka kariery i próbują w jakiś sposób zracjonalizować swoje decyzje. Studiowanie na FMiB to przede wszystkim specjalistyczna wiedza, którą ja oraz moi pracujący w sektorze finansowym znajomi ze studiów mogliśmy bezpośrednio wdrożyć w życiu zawodowym. Posiadając wiedzę zdobytą na FMiB o wiele łatwiej stawiać pierwsze kroki w karierze zawodowej – czy to na etapie rozmów kwalifikacyjnych czy już właściwej pracy. Studiowanie na FMiB wspominam jako czas wzmożonej aktywności. Choć studia na wydziale ekonomicznym często bywają przez byłych studentów określane jako dobra „inwestycja” w porównaniu do relatywnie niskiego nakładu pracy, to należy jednak pamiętać, że specjalność FMiB wymaga od studentów nieco więcej zaangażowania. Niemniej jednak, nie odstrasza to studentów, a wręcz przeciwnie - popycha ku szukaniu nowych ambitnych zajęć, których nie brakuje na wydziale. Mile wspominam takie wydarzenia jak na przykład: akademie/warsztaty biznesowe organizowane przez banki i przedsiębiorstwa finansowe, stoiska potencjalnych pracodawców na WE z ofertami staży, dni otwarte WE, na których mogłam oprowadzić niezdecydowanych maturzystów i opowiedzieć o wydziale oraz nasza tradycyjna integracja dla studentów FMiB w klubie Atelier mająca na celu przywitanie przyszłych finansistów. Na specjalności promowane jest pisanie swoich pierwszych publikacji. Miałam okazję spróbować swoich sił pisząc do wydziałowych Zeszytów Studenckich oraz dzięki uprzejmości mojego promotora również poza murami wydziału. Już drugi raz moja praca została opublikowana w książce pt. "Co zmienilibyśmy w Polsce i w Europie?" w ramach serii wydawniczej European Financial Congress. W lipcu 2019 roku obroniłam pracę licencjacką napisaną pod kierunkiem pana dr Sławomira Antkiewicza powiązaną tematycznie z moimi ówczesnymi zainteresowaniami i doświadczeniem zawodowym.
 

Praca zawodowa

 
Zainspirowana organizowaną na naszej uczelni Akademią State Street aplikowałam na początku trzeciego roku studiów na staż, gdzie przez trzy miesiące mogłam przyglądać się pracy w dziale Financial Reporting, w którym m. in. tworzono roczne sprawozdania finansowe funduszy inwestycyjnych. Będąc członkiem Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych zostałam zaproszona na wizytę studyjną do firmy Refinitiv, co w połączeniu ze zdobytym doświadczeniem podczas trwającej semestr Akademii Refinitiv na naszym wydziale pozwoliło zdobyć mi się na odwagę, aby aplikować i spróbować łączyć studia dzienne z pracą. Na chwilę przed obroną pracy licencjackiej zostałam analitykiem. W pracy zajmuję się walidacją danych finansowych związanych z funduszami inwestycyjnymi i kontynuuję stacjonarne studia magisterskie na kierunku MSG, spec. FMiB.

 

 

Tomasz Laskowicz

 

 

 

 

Absolwent specjalności FMiB na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze. Pracę magisterską pod kierunkiem dr Urszuli Mrzygłód obronił w październiku 2018 r.


Studia


...polecam wszystkim studentom specjalność Finanse Międzynarodowe i Bankowość, ze względu na praktyczny i interesujący program studiów oraz możliwość łączenia studiów w Polsce i za granicą...

Studia na specjalności Finansów Międzynarodowych i Bankowości umożliwiły mi liczne wyjazdy zagraniczne. W 2017 roku rozpocząłem naukę na uczelni Neoma Business School w Reims, kilka miesięcy później dzięki wygranej w konkursie Brukselski Staż, miałem okazję odbyć inspirujący staż w Brukseli, w biurze posła Jarosława Wałęsy. W roku akademickim 2018/2019 kontynuowałem studia we Francji, tym razem w Paryżu na uczelni Institut supérieur de gestion, cieszącej się prestiżowym tytułem Grande Ecole, gdzie studiowałem w ramach programu MBA. Serdecznie polecam wszystkim studentom specjalność Finanse Międzynarodowe i Bankowość, ze względu na praktyczny i interesujący program studiów oraz możliwość łączenia studiów w Polsce i za granicą.

W 2019 roku rozpocząłem studia w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych, gdzie pod kierunkiem prof. Jacka Zauchy i dr. Łukasza Dopierały będę badał ekonomiczny wymiar budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.


Praca zawodowa


Poprzez udział w Kole Naukowym Finansów Międzynarodowych dowiedziałem się o stażu w gdyńskim oddziale międzynarodowej korporacji, w dziale Global Treasury Services, który odbyłem w 2017 roku. Po powrocie do Polski w 2018 rozpocząłem pracę w obszarze relacji inwestorskich dla młodych spółek akcyjnych (startupów) a następnie także w funduszu typu Venture Capital (VC).  Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów na specjalizacji finansów międzynarodowych i bankowości są niezwykle użyteczne w codziennej pracy.

 
 
 

Joanna Rek

 

 

Absolwentka specjalności FMiB na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze.


Studia

 

...był to czas, w którym poznałam niezwykłych ludzi oraz zgłębiłam wiedzę dotyczącą finansów...

Studia na Wydziale Ekonomicznym wspominam z uśmiechem na twarzy. Był to czas, w którym poznałam niezwykłych ludzi oraz zgłębiłam wiedzę dotyczącą finansów. Podczas studiów uczestniczyłam w programie wymiany zagranicznej studentów w ramach programu Erasmus+, dzięki której mogłam spędzić semestr nauki za granicą w Finlandii, gdzie poznałam studentów z całego świata oraz odwiedziłam wiele miejsc. Będąc członkiem Koła Naukowego Strateg miałam możliwość prowadzenia szkoleń w więzieniach mających na celu aktywizację zawodową osadzonych, a także współorganizowałam Konferencję Project Management. W czerwcu 2018 r. obroniłam pracę magisterską napisaną pod kierunkiem Pani prof. Danuty Marciniak-Neider.

 

 

Praca zawodowa

 
Obecnie jestem na samym początku rozpoczęcia kariery zawodowej. Podczas studiów odbyłam staż w urzędzie skarbowym oraz banku. Ze względu na fakt, że moją największą pasją są podróże, kończąc studia zdecydowałam się na udział w programie Work&Travel, który umożliwił mi podjęcie pracy w Stanach Zjednoczonych, a następie ich zwiedzenie. Jednakże, swoją przyszłość zawodową ściśle wiążę z pracą w sektorze finansowym.
 
 
 

Magda Kandybowicz

 

 

 Absolwentka specjalności FMiB na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze  (obrona 26/06/2012).

 

 

Studia

 

...oprócz poszerzania swojej wiedzy z finansów, bankowości itp., poznałam przesympatycznych ludzi oraz nawiązałam wiele wartościowych przyjaźni...

Studia na Wydziale Ekonomicznym są i zawsze będą dla mnie miłym wspomnieniem. Niezmiernie pozytywnym atutem studiów jest specjalistyczna wiedza przekazywana w ramach specjalności FMiB. Oprócz poszerzania swojej wiedzy z finansów, bankowości itp., poznałam przesympatycznych ludzi oraz nawiązałam wiele wartościowych przyjaźni. Kolejnym niezwykłym doświadczeniem podczas studiów był wyjazd do Berlina w ramach wymiany międzynarodowej studentów. W czerwcu 2012 r. obroniłam pracę mgr napisaną pod kierunkiem Pani Profesor D. Marciniak-Neider.

 

Praca zawodowa

 

Jeżeli chodzi o pracę zawodową to jestem na samym początku drogi. Podczas studiów pracowałam w bankowości, co pozwoliło mi zapoznać się z funkcjonowaniem jednego z największych na świecie banków. Kolejne doświadczenia zdobywałam w niemieckiej firmie zajmującej się audytem. Jestem pewna, że dla wszystkich absolwentów, czas i wysiłek poświęcony na studiach był doskonałą inwestycją w przyszłość zawodową.